Marketingová kampaň KORG Poly 800

Korg Poly 800, Keyboard 1984

Překlad textu z webu: RETRO SYNT ADS

Dvoustránkové a jednostránkové inzeráty syntezátoru Korg Poly-800 z vnitřní strany obálky (a/nebo ze třetí strany) v časopise Keyboard Magazine od února 1984.

Jednalo se o první reklamu Korg, v níž byl Poly 800 představen – a Korg zřejmě chtěl zasáhnout tisk hlasitým syntetizátorovým třeskem. A pokud jde o mě, *téměř* všechno udělali správně.

Zaprvé, marketingovou kampaň nechali běžet delší dobu. Dvoustránková verze inzerátu běžela na té nákladné reklamní ploše na titulní straně časopisu celých šest měsíců – od února do července ’84. Poté ji vyměnili za jednostránkovou verzi inzerátu pro srpnové a zářijové vydání Keyboardu v roce 84. Celkem tedy inzerovali osm měsíců. Poté, po menší přestávce, Korg vrátil jednostránkovou verzi inzerátu na třetí stranu Keyboardu od července do listopadu ’85.

Dále je rozvržení prvotřídní – dobře vyvážené, jasné, s dostatečným bílým prostorem. Inzerát obsahuje pěknou fotografii nástroje uprostřed s názvem nástroje napsaným velkými tlustými písmeny. Dokonce i poněkud rozvláčný slogan je dobře umístěn a je doplněn pomlčkou nebo slovní hříčkou.

Na rozdíl od mnoha úvodních reklam na syntezátory, které obsahují obrovskou fotografii a jen málo nebo vůbec žádný reklamní text, Korg využil tyto dvě stránky prostoru k tomu, aby se o Poly 800 dozvěděly masy lidí. Uvádějí podrobnosti o osmi hlasech, 64 programech, 50 parametrech ovládání, polyfonním sekvenceru, generátoru šumu, vestavěném chorusu, čtyřsměrném joysticku (úžasné!), MIDI a dokonce i konektoru pro sluchátka.

Pokud by to ještě nestačilo jako švédský stůl funkcí, Korg také čtenářům prozradil, že klaviatura slouží také jako 13kilový keytar! I když si myslím, že mohli použít lepší fotku Chucka Leavella, jak to na svém Poly 800 pěkně rozjíždí. Nejenže pozice jedné ruky vypadá poněkud nepohodlně, ale i sám Chuck vypadá, že mu dělá hrozné potíže zvednout tu třináctilibrovku. Nechápejte mě špatně, vážím si jeho muzikantského umění, ale myslím, že Korg udělal dobře, že se nesnažil nacpat tuhle fotku do jednostránkové verze reklamy. Jen tak mimochodem.

A nakonec, jako třešničku na dortu, Korg dokonce inzeruje cenu. To vše za „méně než 800 dolarů“. Za normálních okolností bych navrhoval, aby se použila stará psychologická cena 799 dolarů, ale uvedení čísla, které odpovídá ceně nástroje, je pro Korg další malou výhrou.

Jediné, co Korg při uvedení tohoto produktu na trh zřejmě vynechal, byla absence jakékoli propagace v sekci specifikace klávesnice. Pokud tam nějaká byla, nikdy jsem na ni nenarazil. Ale to je při tak hladkém uvedení na trh maličkost.

Pro skutečné fanoušky Poly 800 mělo to nejúžasnější překvapení na nástroji teprve přijít. Měsíc poté, co tato reklama přestala v roce 1984 vycházet, se čtenáři v sekci Spec Sheet časopisu Keyboard v říjnu ’84 dozvěděli, že se mohou na pódiu promenádovat také s reverzní barevnou verzí syntezátoru:

„KORG SYNTHESIZER KEYBOARD. Nyní je k dispozici limitovaná edice syntezátoru Korg Poly 800 s reverzní barvou klaviaturou. Všechny ostatní vlastnosti Poly 800 zůstávají nezměněny: 64 paměťových pozic, sekvencer s 256 notami, MIDI a šestisegmentové obálky jsou standardem. Cena je 849,00 USD. Korg, 89 Frost St., Westbury, NYT 11590.“

Korg měl dokonce odvahu účtovat si příplatek 50 dolarů za privilegium soupeřit s těmi reverzními klávesami kolem ramen! Stojí to za každý cent.

Na verzi Poly 800 s reverzními klávesami jsem před časem náhodou narazil v místním hudebním obchodě. Jen tam tak osaměle ležela. Za deset minut a 99 dolarů jsem ji měl doma, připevněnou na rameni a zapojenou.

Upřímně řečeno, tehdy mi to zpočátku vůbec nesedlo. Zdálo se mi, že má příliš mnoho omezení. Byl jsem tehdy tak trochu synth-snob.

Ale čím víc jsem si s ním hrál, tím víc mě bavil. Chorus dodává basovým zvukům dobrý pohyb, aniž by byl příliš hlučný. A když to zkombinujete s generátorem šumu spolu s DCO podobnými varhanám (každý má vlastní rozšířenou obálku!), můžete začít vymýšlet skvělé zvuky. Hodně ho používám jako zdroj samplů pro své chiptuny. Může znít téměř jako Nintendo.

Moje GF přišla a uviděla ho na podlaze, když jsem se ho snažil vyfotit pro tento blogový příspěvek, tak jsem jí ho prostě musel vyzkoušet. Vzápětí jsme se snažili napodobit Chuckovu pózu z reklamy. Výsledky….? Asi tak nepříjemné, jako když vám opilá teta na rodinné oslavě dá pusu na otevřená ústa.

Chuck musí mít velmi ohebné zápěstí a kolenní klouby z oceli… 😀

Poznámka na závěr: A ano, na židli za mnou je polštář Green Lantern. Syrový je skoro stejně jako moje klávesnice s obrácenou barvou Poly 800.

Originál textu: http://retrosynthads.blogspot.com/2011/03/korg-poly-800-keyboard-1984.html

A pokračování naleznete zde: http://retrosynthads.blogspot.com/2011/03/korg-poly-800-eight-page-fold-out.html

Osmistránkový rozkládací plakát/brožura Korg Poly-800 z roku 1984:

You may also like...