VERMONA Piano-Strings

Technická specifikace:

Značka: VERMONA Poznámky
Typ: Piano-Strings výroba od roku 1978
Počet kláves: 61
Rozsah: 5 oktáv (F₁ – f“‘)
43,6 – 1396,9 Hz
Dynamika: ne
Polyfonie: ano, plná
Piano zvuky: Piano, Clavichord, Spinet a jejich libovalné mísení
Piano efekty: Slow, Chor 1, Chor 2, Sustain
Smyčce zvuky: Cello, Viola, Violine (housle) a jejich libovalné mísení
Smyčce efekty: Fast, Chor 1, Chor 2
Mísení zvuků: Piano / Strings nelze mísit
Výstupy: DIN 2 pin female
DIN 5 pin female
pro sluchátka
do volume padálu
Napájení: 110/127/220 V, 50 Hz
Příkon: 15 W
Rozměry: 990 x 290 x 130 mm
Hmotnost: 9,5 kg
Výrobce: VEB Klingenthaler Harmonikawerke Klingenthal, NDR
Příslušenství:  kufr, stojan, pedál, síťový kabel
Dokumentace: návod na obsluhu a servisní manuál
dostupné na webu

Existovala také verze ve stejném designu, ale bez smyčcové sekce. Jmenovala se VERMONA PIANO. Výroba od roku 1978 model PIANO a o něco později model PIANO-STRINGS – analogový plně polyfonní klávesový nástroj se simulací klavírních a smyčcových nástrojů. Popis mého konkrétního nástroje, ceny a foto najdete na tomto odkazu.

Ovládací prvky zleva do prava:

EFFETCS
PERCUSSION tlačítka – Direct (zvuk bez efektů), SLOW (pomalý chorus), CHOR 1 (pomalý flanger) a CHOR 2 (rychlý chorus, velkou hloubka změny)
STRINGS tlačítka – Direct (zvuk bez efektů), FAST (rychlé vibrato), CHOR 1 a CHOR 2 (obdoba jako u perkusivních zvuků)
SUSTAIN / LONG kolébkový přepínač + fader Sustain (dlouhý dozvuk, možno ovládat nožním pedálem)
SUME fader
PERCUSSION fadery – Piano, Clavichord, Spinet
STRINGS fadery – Cello, Viola, Violine
ON / MAINS – červeně prosvícený kolébkový hlavní vypínač

Perkusivní a smyčcové analogové simulace

Jak vzniká zvuk? Vysokofrekvenční horní oscilátor je rozdělen na 12 frekvencí, které tvoří horní oktávu. Každý z 12 tónů je pak několikrát rozdělen směrem dolů v poměru 2:1, čímž se vytvoří různé oktávy, které se nacházejí na klaviatuře a ve stopách různých rejstříků. To vše se provádí pomocí čtvercových vln. Ty jsou pak smíchány, filtrovány nebo tvarovány, aby se vytvořil daný zvuk. Je to stejné jako u typické varhanní klaviatury.

To co však dělá charakteristickým zvukem tohoto nástroje, je vícenásobná analogová jednotka CHORUS. Modulace chorusu je založena na bázi tří sekcí se slavným zpožďovacím analogovým čipem TCA350, používaný zejména v 60.-70. letech min. století v efektech typu Chorus, Flanger. Zvuk prochází těmito třemi sekcemi, jejichž průběhy jsou identické, ale druhá a třetí sekce jsou mimo fázi o 120°, resp. 240° vzhledem k první sekci. Jedná se o totožný princip, na kterém je založen slavný chorusový efekt smyčcových souborů SOLINA a většiny dalších smyčcových efektů sedmdesátých let a dodnes jsou vyráběny analogové kopie i plaginy tohoto efektu.

Průběhy se skládají z různých kombinací sinusové vlny o frekvenci 0,6 Hz (pomalé) a sinusové vlny o frekvenci 6 Hz (rychlé). Pro modulační sekce jsou k dispozici různé presety (4 pro každou sekci), které se volí stisknutím osmi příslušných přepínačů na levé straně předního panelu.

Cena tohoto nástroje v Německu stoupala z původních 3.000 východoněmeckých marek na začátku výroby, přes cenu 4.350 marek až na cenu 5.050 marek v roce 1989. V SSSR (Rusko) byla cena 1.500 Rublů.
Cena v ČSSR byla 12.640 Kčs (r. 1985).
Průměrná mzda v roce 1985 byla 2.920 korun československých. Cena tuzemských škodovek 120 a nebo 130 byla v té době +/- 70 tis. Kčs. Každá kapela v té době musela mít „zřizovatele“ (kulturní domy, SSM a jiné organizace) a mnozí zřizovatelé také nakupovali aparatury a dražší hudební nástroje.

Zvuk tohoto nástroje je velmi elegantní a jemný, přitom hutný a s velkou silou. Zvláště pěkné jsou zvuky perkusivních nástrojů, zvuky smyčcových nástrojů jsou opravdu jen simulace ale na tehdejší dobu určitě použitelné. Ale právě tyto zvuky dávají tomuto nástroji svůj charakter „VERMONA“.

Nástroj byl dodáván v dřevěném kufru potaženém černou koženkou, součástí balení byl i stojan, volume pedál, sustain pedál a potřebná kabeláž. Nechyběla in dokumentace. Dnes bychom řekli moderní mluvou „plug and play“ (připoj a hrej). Hlavním odběratelem byl SSSR (Svaz sovětských socialistických republik, dnes Rusko) a další země východního bloku sdružené v RVHP (Rada vzájemné hospodářské pomoci).

Poznámka na závěr:

V průběhu výroby došlo k několka změnám v zapojení v součástkách, změna čipu TCA350 (za čipy TDA1022 na malé přídavné desce) a jedna změna i viditelná – tlačítko úplně vpravo ON/MAINS – zajímavé je že otvor byl připravován stále pro velké obdelníkové tlačítko a zřejmě z nedostatku těchto tlačítek byl do stejného otvoru montovaný páčkový vypínač + kontrolka zapnutí a obojí na plechu obdelníkového tvaru aby byla možná montáž do připraveného otvoru 🙂 Toto je však jen má hypotéza.

Další mé stránky:
Soubory ke stažení:

 

GALERIE: