Delicia MINI 700 – elfo klávesy (harmonium)

Delicia Mini 700 – elfo klávesy

Elektrifikovaná harmonika / harmonium

Elektrifikovaná harmonika byla vyráběna v podniku ČSHN (Československé hudební nástroje) závod Harmonika Hořovice. Nejedná se o elektronický ani elektrofonický nástroj, zvuk je vytvářen tlakem vzduchu na jazýčky podobně jako u akordeonu či lépe harmonia. Tento nástroj byl vyráběn v šedesátých, možná i sedmdesátých letech, než se přešlo na výrobu elektro(fo)nických nástrojů.

Nástroj je umístěn v celodřevěném kufříku, který je potažen šedou strukturovanou koženkou. V horní zadní části jsou 3 velké trojúhelníkové otvory s mřížkou. Na čelní straně kufříku je páskové „ucho“ pro přenášení a vypínač. Po otevření víka pomocí klasických (socialistických) kufrových zámků, se toto víko překlopí na druhou polovinu horní strany čímž se nám odhalí klaviatura a ve víku stojánek na noty. Napájení je 220 V plochým 3-žilovým kabelem bílé barvy se zalitou zástrčkou, které se nachází v otvoru na levé straně kufříku. Nástroj má rozsah 3 oktávy (F-F). Rozměry: 51,5 x 30 x 15 cm, výška po zašroubování nožiček 77 cm.

Ze své podstaty nebylo mnoho variant pro jeho využití, spíše jako přenosná náhrada harmonia, možno jako výukový klávesový nástroj do škol… Vyrobeno muselo být velké množství, neboť se stále objevují na bazarech a jejich cena je od cca 1.000 Kč za kus, ve velmi dobrém stavu od cca 1.500 Kč. Původní prodejní cena se během času měnila a pohybovala se mezi 1.000-1.900 Kčs.

Videa na youtube:

 

 

Klávesnice Delicia MINI 700: